Wraz z rozwojem technologicznych nowinek i wprowadzeniem przez różnego typu przedsiębiorstwa nowoczesnych urządzeń, firmy stają przed coraz to większymi zagrożeniami. Dotyczą one oczywiście bezpieczeństwa informacji w przedsiębiorstwie. Coraz popularniejsze staje się więc tworzenie tak zwanych strategii bezpieczeństwa firmy, a w wielu przypadkach okazują się to działania konieczne. Jak jednak stworzyć funkcjonalną i solidną strategię bezpieczeństwa przedsiębiorstwa? W poniższym wpisie postaramy się udzielić Ci kilku wskazówek.
Nowoczesne podejście do bezpieczeństwa informacji
Polskie firmy już od pewnego czasu przywiązują dużo większą wagę do kwestii bezpieczeństwa informacji. Z pewnością bodźcem do tego było wprowadzenie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych, popularnie zwanego RODO. Okazuje się, że niemalże 85% wszystkich przedsiębiorstw w naszym kraju zdecydowało się na opracowanie szczegółowych zasad oraz procedur, które mają stanowić strategię bezpieczeństwa firmy.
Czym właściwie jest strategia bezpieczeństwa?
Strategia bezpieczeństwa firmy to nic innego jak polityki czy plany przedsiębiorstwa na to, jak w odpowiedni sposób obracać informacjami wewnątrz struktur organizacji . Cele dotyczące strategii bezpieczeństwa firmy mają także określać, w jaki sposób wrażliwe informacje mają być chronione. Tego typu działania muszą być bowiem ukierunkowane i jasno określone. Strategia bezpieczeństwa firmy zazwyczaj ma więc formę ogólnodostępnego dokumentu, gdzie wszystkie cele, zadania i procedury są opisane.
Jak stworzyć strategię bezpieczeństwa w firmie?
To zadanie nie jest proste. Dokument powinien być przede wszystkim sporządzony w taki sposób, aby dla każdego z pracowników był w pełni zrozumiały. Co do zawartości tego typu zapisów — powinny one zawierać reguły zarządzania danymi i zasady postępowania w ramach poszczególnych grup informacji. Co ważne, strategia bezpieczeństwa powinna także opisywać które informacje i dane muszą zostać objęte ochroną, a także zasady postępowania w przypadku sytuacji kryzysowych.